PRAWO
Dzień Domeny Publicznej – co zasiliło ją w 2025 roku i co oznacza dla twórców?
Kiedy potencjał marki zaczyna przerastać oczekiwania – przypadek MUALA
Czy lubimy kupować podróbki?
Patent europejski o jednolitym skutku – hit czy kit?
Rozszerzone zbiorowe licencje w Dyrektywie DSM
Procedura koncyliacyjna w ramach postępowania przed UPRP w świetle projektu nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej (nr. UD263)
E-commerce a ryzyko naruszenia praw IP
Czy logo marek modowych przedstawione w formie pastiszu, a nawiązujące do idei „social distancing” mogą naruszać prawa autorskie?
Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa w kontekście roszczenia informacyjnego w Prawie własności przemysłowej (Część 3)
Zmiany w zakresie sądownictwa dotyczącego spraw własności intelektualnej zbliżają się wielkimi krokami
O zmianach w zakresie sądownictwa dotyczącego spraw własności intelektualnej dyskutuje się od dawna. Projekt, który początkowo wydawał się odległy już wkrótce wejdzie w życie.
Roszczenie informacyjne w Prawie Własności Przemysłowej. Część 2
Patent w służbie państwa
Niespełna tydzień temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa. Społeczeństwa odczuwają jej skutki niemal w każdym możliwym aspekcie związanym z podstawowymi zasadami funkcjonowania. Dziś chciałabym przybliżyć Państwu, często przedsiębiorcom i posiadaczom patentów, możliwość korzystania z ich patentów przez organy państwa w sytuacji ogólnie pojętego zagrożenia interesu publicznego.
Roszczenie informacyjne w Prawie Własności Przemysłowej (część 1)
Spory o naruszenie praw własności przemysłowej należą do złożonych pod kątem dowodowym. Niejednokrotnie wynika to z nie tylko z samej istoty problemu, ale również z ograniczonego dostępu po stronie powoda do danych pozwalających określić m.in. wysokość poniesionej przez niego szkody czy wielkość i stopień naruszenia.
Kłopoty potentata wędliniarskiego – spór o prawa wyłączne
Diabelskich sztuczek ciąg dalszy…
… czyli z jaką datą rozpoczyna się okres 5-ciu lat do celów stwierdzenia wygaśnięcia na obszarze Polski ochrony międzynarodowych znaków towarowych po implementacji dyrektywy nr 2015/2436?
Automatyczne śledzenie rejestracji domen .eu dla unijnych znaków towarowych – od teraz będzie możliwe
Dzięki współpracy Europejskiego Rejestru Internetowych Nazw Domen (EURid) oraz Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) właściciele unijnych znaków towarowych będą mogli otrzymywać automatyczne powiadomienia o rejestracji nazw w domenie .eu identycznych jak ich znaki towarowe.
Rejestrując znak towarowy pamiętaj o autorze
Czy widząc znak słowny lub słowno-graficzny zastanawiamy się kto tak naprawdę posiada prawo wyłączne jego używania?
Zgłaszający rzadko są twórcami znaku, częściej logo nabywane jest w pracowniach graficznych czy kupowane od dostawców tj. repozytoria plików (np. shutterstock). Taki zakup nie jest jednak jednoznaczny z nabyciem majątkowych praw autorskich do formy przedstawieniowej znaku.
Diabeł tkwi w szczegółach, czyli od kiedy liczy się 5-letni okres, kiedy można bez konsekwencji nie używać swojego znaku towarowego?
Czy należy chronić własność intelektualną start-upów?
90% startupów upada w okresie od 3 do 5 lat od powstania. Przyczyn takich sytuacji jest wiele, lecz jako jedną z nich jest niedostateczna dbałość o dobra własności intelektualnej.