Wzory przemysłowe

Chronione wzory mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę EUIPO – zgłoszenia do 8 maja

Do 8 maja 2020 r. właściciele zarejestrowanych wspólnotowych wzorów przemysłowych mogą wysyłać zgłoszenia do międzynarodowego konkursu DesignEuropa Awards.

Każdy właściciel ważnego wspólnotowego wzoru może go zgłosić do udziału w konkursie DesignEuropa Awards organizowanym przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Konkurs organizowany jest co dwa lata i ma na celu podnoszenie świadomości na temat systemu ochrony wzorów przemysłowych oraz promocję wzornictwa jako cennego prawa własności intelektualnej.

Dlaczego warto chronić wzory przemysłowe?

Wzornictwo przemysłowe jest elementem innowacyjności i strategii nowoczesnych przedsiębiorstw, które pozwala na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Dla największych przedsiębiorstw na świecie wzornictwo przemysłowe jest stałym elementem procesu tworzenia nowego produktu, tak jak ma to miejsce np. w firmie Apple. Steve Jobs od początku stawiał nie tylko na jakość ale także na wygląd produktów. Wzornictwo Apple wyróżnia się na tle konkurencji począwszy od designu ikonek, po sam wygląd produktu końcowego.

Jak to zawsze bywa produkt funkcjonalny o atrakcyjnym charakterze przyciąga nie tylko uwagę konsumentów, ale także wzrok konkurencji i potencjalnych naruszycieli.

Niewątpliwie rejestracja wzoru przemysłowego jest stosunkowo tania i szybka. Uzyskanie ochrony z rejestracji wzoru podnosi wartość produktu, daje jego właścicielowi prawo wyłącznego korzystania ze wzoru i często działa jako „straszak” wobec potencjalnych naruszycieli i naśladowców.

Już na etapie tworzenia nowego produktu zaleca się przeprowadzenie badania wzoru przemysłowego, w celu sprawdzenia czy dany wytwór nie będzie naruszał praw osób trzecich. Taktycznie, zgłoszenia wzoru najlepiej jest dokonać w momencie finalizacji procesu tworzenia produktu, przed jego opublikowaniem w Internecie, na targach branżowych i przed samym wprowadzeniem na rynek.

Konkurs designu w UE

DesignEuropa Awards jest świetną okazją do pokazania się na arenie międzynarodowej ze swoim produktem.

Każda jednostka posiadająca ważne prawo z rejestracji wzoru na terenie Unii Europejskiej może zgłosić swój wzór w konkursie. Warunkiem jest jednak aby wzór był obecny na rynku i sprzedawany w co najmniej jednym państwie członkowskim UE.

Informacje praktyczne:

  • Udział w konkursie jest wolny od opłat,
  • Ochrona zgłaszanego wzoru musi być obowiązująca, a przeciwko wzorowi nie może toczyć się żadne postępowania sporne,
  • Kandydaci mogą przesłać do pięciu zgłoszeń (po jednym wzorze na zgłoszenie), pod warunkiem, że każdy wzór został zaprojektowany przez innego projektanta lub przez zespół projektantów składający się z co najmniej jednego innego członka.

Jury może nominować do czterech finalistów w dwóch kategoriach:

  • Nagroda Branżowa (dla przedsiębiorstw zatrudniających 50 lub więcej pracowników, których obroty lub suma bilansowa wynoszą 10 mln EUR lub więcej)
  • Nagroda dla Małych i Nowo Utworzonych Przedsiębiorstw (dla przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 50 pracowników i których obroty lub suma bilansowa jest mniejsza niż 10 mln EUR; oraz dla przedsiębiorstw utworzonych od 01.01.2016 r.).

Finaliści konkursu zostaną zaproszeni na ceremonię wręczenia nagród w Eindhoven w Holandii, która odbędzie się w październiku 2020 roku. Zwycięzcy oprócz międzynarodowego rozgłosu, otrzymają statuetki i certyfikaty.

Wszyscy finaliści zostaną przedstawieni na stronach internetowych EUIPO oraz w międzynarodowych materiałach promocyjnych.

Finaliści z 2018 roku

W ubiegłej edycji konkursu do finału trafiły aż dwa Polskie przedsiębiorstwa – Braster S.A. oraz Fibar Group S.A.

Intercom firmy Fibar Group S.A. umożliwia zdalne zarządzanie dostępem do domu użytkownika w wysokiej jakości wideo full HD z wykorzystaniem kamery szerokokątnej i aplikacji. Ten inteligentny wideo dzwonek do drzwi chroniony jest wzorem wspólnotowym nr 002679852-001:

 

 
Postać rynkowa produktu Zarejestrowany wzór wspólnotowy

 

Drugim wyróżnionym wzorem został Braster – wzór urządzenia do samodzielnego badania piersi, zarejestrowany pod numerem 003352715-0001, w imieniu polskiej spółki Braster S.A.

   
Postać rynkowa produktu Zarejestrowany wzór wspólnotowy

 

Warto też wspomnieć, że Jury przyznaje również nagrodę dla projektantów za całokształt osiągnięć. W ubiegłej edycji konkursu wyróżnienie to otrzymał Hartmut Esslinger, który współpracował m.in. z Apple, Disney’em oraz Yamahą.

Więcej informacji o konkursie oraz informacje o laureatach poprzednich edycji znajdą Państwo na stronie:  https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/dea-home

Nina Jankowska

Nina Jankowska jest rzecznikiem patentowym w dziale znaków towarowych i wzorów przemysłowych w kancelarii Patpol. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, obecnie studiuje prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Kontakt z autorką

Podobne artykuły