Znaki towarowe

Znaki towarowe, a koronawirus

Pandemia koronawirusa ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale na całe nasze funkcjonowanie, pracę zdalną, ograniczenie życia towarzyskiego, ograniczenia w uprawianiu sportu. Skutki koronawirusa już odczuwa gospodarka, a to dopiero początek pandemii.

Rząd wdraża kolejne obostrzenia i realizuje plany ochrony obywateli. W tym czasie, zyski liczą przede wszystkim producenci żeli antybakteryjnych, mydła i papieru toaletowego, ale nie tylko.

Dziś postanowiliśmy podejść do tematu koronawirusa z innej strony i sprawdzić, jak się mają zgłoszenia znaków towarowych.

Od początku 2020 roku zgłoszone zostały następujące znaki towarowe na preparaty medyczne i higieniczne:

  • CORONEX – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018192950, dla preparatów farmaceutycznych, z dnia 7 lutego 2020 r. na rzecz firmy Excivion Ltd z Wielkiej Brytanii.

 

  • – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018209699, dla szeregu towarów tj. żele antybakteryjne, maseczki, środki toaletowe, urządzenia do dezynfekcji, preparaty do oczyszczania powietrza i artykułów higienicznych, z dnia 11 marca 2020 r. Dane zgłaszającego nie zostały jeszcze ujawnione.

 

 

 

– zgłoszenie polskiego znaku towarowego nr Z.509660, dla preparatów do prania, z dnia 31 stycznia 2020 r. na rzecz Zakładów Wytwórczych AGRO-CHEMAT z Wiązownej.

 

 

 

Wiadomość, jakoby alkohol pomagał w walce z koronawirusem, sprawiła, że pojawiły się również zgłoszenia znaków na piwo i wyroby alkoholowe. W szczególności zaciekawiły nas:

  • CORONAVIRUS – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018209884, z dnia 12 marca 2020 r. na rzecz Alejandro De la Hoz de Miguel z Hiszpanii.

 

  • ANTYWIRUSÓWKA – zgłoszenie unijnego znaku towarowego nr 018202543, z dnia 27 lutego 2020 r. na rzecz polskiej spółki BEAUTY BRANDS CONCEPT z Lesznowoli.

 

  • Antivirus – zgłoszenie polskiego słownego znaku towarowego nr Z.510890, z 2 marca 2020 r., również dokonane na rzecz polskiej spółki BEAUTY BRANDS CONCEPT.

 

 

– zgłoszenie polskiego znaku towarowego nr Z.511122, z dnia 6 marca 2020 r. na rzecz osoby fizycznej z Grzegorzewic.

 

 

 

 

W bazie Urzędu, pojawiło się również zgłoszenie dla makaronów,

dokonane przez włoską spółkę PASTA CORONA S.R.L. UNIPERSONALE. Zgłoszenie spełniło wymogi Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i znajduje się w okresie sprzeciwowym. Jesteśmy bardzo zaciekawieni, czy w sklepach pojawią się makarony PASTA CORONA i czy będą cieszyły się popularnością.

Z powyższych znaków tylko znaki ANTYWIRUSÓWKA, CORONEX i PASTA CORONA przeszły badanie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, ale dalej są podatne na uwagi i sprzeciwy osób trzecich.

Pozostałe znaki mają status rozpatrywanych. Czy spełnią one wymogi formalne, aby mogły zostać zarejestrowane i chronione prawem wyłącznym? Będziemy obserwować sytuację.

Jednocześnie chcielibyśmy Państwa poinformować, że przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się koronawirusa większość redaktorów IP-BLOGa oraz Kancelarii Patpol pracuje zdalnie.

Nasze maile działają bez zmian. Spotkania odbywamy wirtualnie.

Życzymy zdrowia i wytrwałości w tym szczególnym czasie!

Nina Jankowska

Nina Jankowska jest rzecznikiem patentowym w dziale znaków towarowych i wzorów przemysłowych w kancelarii Patpol. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, obecnie studiuje prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Kontakt z autorką

Podobne artykuły