Aktualności, Znaki towarowe

Yusuf Dikeç, turecki olimpijczyk rejestruje swój znak towarowy

Kilka dni temu media obiegła informacja, że turecki olimpijczyk, Yusuf Dikeç, który skradł serca fanów swoją luźną, bezpretensjonalną postawą podczas walki olimpijskiej, dokonał zgłoszenia znaku towarowego ze swoją podobizną. Ponieważ publikowane artykuły nie zawierają precyzyjnych informacji o znakach towarowych, postanowiłam sama to sprawdzić.

Zawodnik Yusuf Dikeç zachwycił publiczność swoim naturalnym wyglądem i bezstresowym podejściem do najważniejszych zawodów sportowych. Strzelec oddał precyzyjne strzały z ręką w kieszeni, tak jakby robił to od niechcenia. Inni zawodnicy wspomagali się nowoczesnym osprzętem takim jak specjalistyczne okulary strzeleckie, nauszniki czy stroje pozwalające utrzymać bardziej stabilną pozycję.

 

Źródło grafiki: https://stefczyk.info/wp-content/uploads/2024/09/dikec_yusuf-1170×530.jpg

Yusuf’owi wystarczyły zwykłe okulary i zatyczki do uszu, a jego umiejętności zapewniły mu srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich. Ten sukces nie odbił się bez echa, Internet szybko obiegły memy z olimpijczykiem, a zachwyceni internauci komentowali jego zwyczajną pozycję, która wydawała się nieco arogancka jak na tę rangę zawodów. Jak później wyjaśniał olimpijczyk, wcale nie był taki spokojny jak mogłoby się wydawać, a w środku cały się gotował. Z kolei, ręka w kieszeni nie była spowodowana jego lekceważącym podejściem do Igrzysk, lecz jest to pozycja pozwalająca utrzymać bardziej stabilną postawę podczas oddawania strzałów.

Źródło grafiki: https://m.topnewsy.pl/c680b16f4ab67bfc64f7cb6652ceb38e,0,0,0,0.png

Sukces Yusuf’a Dikeç sprawił, że bardzo szybko zaczęły pojawiać się koszulki i gadżety z jego podobizną, które oczywiście nie były wprowadzane na rynek za jego zgodą. Koszulki z zawodnikiem można kupić nie tylko na tureckich bazarkach, ale także w Internecie:

Źródło: https://www.redbubble.com/shop/yusuf+t-shirts

Nieuczciwi sprzedawcy chcący zarobić na dokonaniach olimpijczyka, podjęli się nawet zgłoszenia znaków towarowych w Tureckim Urzędzie Patentowym (TURKPATENT) z podobizną Yusuf’a. Jak wynika z artykułów w mediach, takie próby rejestracji zostały zablokowane przez tamtejszy urząd patentowy. Postanowiłam jednak sprawdzić, czy rzeczywiście znajdę zgłoszenia znaków towarowych z podobizną sportowca w Tureckim Urzędzie Patentowym.

Znalazłam dwa znaki towarowe.

Pierwszy z nich to znak towarowy słowno-graficzny przedstawiający rysunkową postać Yusuf’a Dikeç z podpisem:

Znak towarowy nr 2024-102378

 

Znak zgłoszono 10 sierpnia 2024 r. między innymi dla usług reklamowych w klasie 35. Rzeczywiście ten znak ma status zgłoszenia odrzuconego, aczkolwiek decyzja urzędu nie jest jeszcze prawomocna.

Drugie zgłoszenie znaku jest fotografią sportowca z jego imieniem i nazwiskiem:

Znak towarowy nr 2024-109269

Co ciekawe, powyższy znak towarowy został zgłoszony we wszystkich możliwych klasach Klasyfikacji Nicejskiej, w dniu 26 sierpnia 2024 r. czyli po kilku tygodniach od zakończenia Igrzysk. Niestety do czasu zakończenia postępowania zgłoszeniowego, Urząd Turecki nie publikuje informacji, kto jest zgłaszającym, więc nie mogę zweryfikować, czy właśnie to zgłoszenie zostało dokonane przez samego olimpijczyka.

Znaki towarowe z pozą, czy nawet charakterystycznym ruchem sportowców nie są jednak nowością dla urzędów patentowych. Nasz Polski Urząd Patentowy kilka lat temu wydał świadectwo rejestracji dla znaku towarowego ruchomego, przedstawiającego piłkarza Krzysztofa Piątka wykonującego charakterystyczne ruchy i gesty, będące wyrazem radości i celebracji po strzeleniu gola, tzw. „cieszynki”, o czym pisaliśmy już na naszym Blogu tutaj (https://ip-blog.pl/2020/06/znak-towarowy-jaki-jest-kazdy-widzi-ale-czy-na-pewno-czesc-7-znak-ruchomy/ ).

Z kolei, Iga Świątek także jest chronionym znakiem towarowym (znak słowny IGA SWIATEK) w Unii Europejskiej (rejestracja nr 018726582), jak i w kilku poza unijnych krajach.

Wszystkie te działania sportowców związane z rejestracją znaków towarowych mają na celu zwalczanie naruszeń oraz nieuczciwej konkurencji, która szybko pojawia się wraz z osiągniętym sukcesem.

Nina Jankowska

Nina Jankowska jest rzecznikiem patentowym w dziale znaków towarowych i wzorów przemysłowych w kancelarii Patpol. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, obecnie studiuje prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Kontakt z autorką