Wzory przemysłowe, Znaki towarowe

Wirtualny trening. Ochrona własności intelektualnej w praktyce

Sezonowość polskiego klimatu wymusza na osobach uprawiających sport zmianę planów treningowych i dopasowanie ich do aktualnych warunków pogodowych. Ale nie tylko do prognozy opadów trzeba się dostosowywać. Jak pokazała pandemia, coraz więcej osób zaczęło interesować się trenowaniem w domu, nierzadko wykorzystując do tego platformy wirtualne, wideokonferencje, czy wirtualną rzeczywistość. Zazwyczaj, nie zastanawiamy się nad ochroną prawną takich rozwiązań, dlatego warto przybliżyć ten temat.

 

Trening funkcjonalny i ćwiczenia online

Polska platforma TrainingZone.pl umożliwia uczestnictwo w zajęciach z trenerem za pomocą połączenia internetowego i kamerki w laptopie. Uczestnicy zajęć wybierają zajęcia spośród wskazanych rodzajów tj. trening funkcjonalny, Zdrowy Kręgosłup czy Joga. Następnie łączą się z dowolnego miejsca na świecie, aby ćwiczyć pod okiem wyspecjalizowanego trenera.

Znak towarowy nr R. 340187

Źródło: UPRP

W/w znak towarowy chroniony jest między innymi dla usług trenerskich, edukacji sportowej
i prowadzenia zajęć sportowych.

 

Prawdziwy wysiłek w wirtualnym świecie

Na popularności zyskuje także uprawianie wirtualnego kolarstwa. Jak to działa?

Aby stać się prawdziwym wirtualnym kolażem, trzeba zainwestować więcej środków. Potrzebny będzie własny rower, trenażer i najlepiej czujnik tętna, żeby zebrać pełne dane treningowe.

Jednym ze znanych rodzajów trenażera jest trenażer rolkowy, ujawniony w dokumencie patentowym US10493345B2 Bike trainer guide apparatus, jak stanowi skrót opisu patentowego „urządzenie do treningu rowerowego posiadające ramę, która rotacyjnie wspiera parę tylnych rolek oddalonych od siebie o odpowiednią odległość wzdłuż osi podłużnej ramy, aby rotacyjnie wspierać tylne koło roweru, które toczy się na obu tylnych rolkach”.

Źródło: espacenet

Wydaje się, że częściej wykorzystywanym rodzajem trenażera, jest jednak trenażer elektro-magnetyczny, jak np. ten zgłoszony przez znanego producenta urządzeń WAHOO FITNESS ze Stanów Zjednoczonych.

US2021146216A1 BICYCLE TRAINER

 Źródło: espacenet

Przedstawiony wyżej trenażer rowerowy zawiera składane nogi i regulowany w pionie element ramy wspierający oś i kasetę, na którym rowerzysta montuje tylną ramę, będącą podporą roweru ze zdjętym tylnym kołem. Trenażer zawiera koło zamachowe z zespołem hamulca magnetycznego sterowanego za pomocą otwartego protokołu i skonfigurowanego do odbierania bezprzewodowo przesyłanych sygnałów z aplikacji działającej na smartfonie lub innych tego typu aplikacji.

Prawem własności przemysłowej można chronić także sam wygląd produktu. Z takiej możliwości skorzystała m.in. firma ELITE SRL, zgłaszając do rejestracji wzór wspólnotowy o następującym przedstawieniu:

Wzór wspólnotowy nr 002060798-0011

Źródło: EUIPO

jest to również rodzaj trenażera rowerowego.

Jedne z popularniejszych aplikacji do wirtualnej jazdy również są chronione m.in. jako znaki towarowe:

Znak międzynarodowy chroniony na terenie Unii Europejskiej o nr IR- 1364225,

ZWIFT – seria znaków słownych chronionych m.in. w UE.

 

Źródło: zrzut z aplikacji Zwift, https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.creusotvs.com%2F2021%2F04%2F13%2Fde-nouvelles-courses-fsgt-sur-zwift%2F&psig=AOvVaw2FxXOZ1Bj6DgGmFETuFlUN&ust=1668609447728000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjRxqFwoTCMjy1N60sPsCFQAAAAAdAAAAABAx

Dzięki połączeniu tych rozwiązań możliwe staje się profesjonalne uprawianie sportu w zaciszu domowym.

Plan treningowy jest wybierany lub generowany, mając wiele sekwencyjnych interwałów, z których każdy ma co najmniej jeden parametr treningowy, taki jak intensywność. Generowany jest wirtualny świat treningowy, posiadający wirtualną powierzchnię treningową podzieloną na wiele kolejnych przedziałów, z których każdy ma nachylenie będące funkcją parametru treningowego związanego z odpowiednimi przedziałami planu treningowego. Cechy świata, które mogą obejmować zakręty na powierzchni treningowej, mogą być generowane pseudolosowo. Wizualna reprezentacja wirtualnego świata treningowego jest wyświetlana i przedstawia pozycję uczestnika w wirtualnym świecie treningowym. Pozycja uczestnika jest synchronizowana na podstawie prędkości, przebytej odległości lub czasu, który upłynął. Uczestnikowi wyświetlane są informacje zwrotne, takie jak znaczniki interwałów wskazujące granice lub przejścia między kolejnymi interwałami[1].

 

Źródło: espacenet

Jeszcze innym rozwiązaniem jest rower treningowy firmy Wahoo, chroniony m.in. jako międzynarodowy wzór przemysłowy pod nr DM/207 336.

 

Produkt dostępny na rynku

Wzór przemysłowy nr DM/207 336

Źródło: https://www.bikestacja.pl/trenazer-inteligentny-wahoo-fitness-kickr-bike-p-9201.html Źródło: The Hague Express Database

 

Przedstawiony wyżej model to rower treningowy, który oferuje mnogość funkcji i ustawień treningowych takich jak zmiana oporu, przełożenia, czy nachylenia symulującego zjazd bądź podjazd. Koło zamachowe, oprócz realnego symulowania oporu, mierzy poziom wkładanej mocy i wyraża go w watach na ekranie licznika, komputera czy tabletu. Pomiar mocy pozwala na bardzo dokładne zadawanie obciążenia i mierzenie wartości osiąganych na treningu, cechuje się dokładnością do +/- 1%. Regulacja poziomu nachylenia pozwala zaprogramować podjazd o nachyleniu aż 20%, dzięki można trenować podjazdy bez wychodzenia z domu[2].

 

Triathlon w domu

Bardzo ciekawym zgłoszeniem jest urządzenie do uprawiania triathlonu, które może funkcjonować w połączeniu z nowymi technologiami i które zostało ujawnione pod nr WO2014082816A1. Jest to kapsułowa maszyna pozwalająca na uprawianie trzech dyscyplin sportowych tuż po sobie tj. pływania, kolarstwa oraz biegania, łącząc je w jedną zwaną triathlonem. Wynalazek pochodzi ze Szwecji i jego twórcy wskazywali właśnie, że możliwości uprawiania tego sportu są ograniczone ze względu na zimny klimat tego kraju. Jeśli warunki pogodowe są złe, amatorzy triathlonu muszą oddzielnie udać się na basen, a dopiero potem na siłownię, gdzie mogliby kontynuować trening. Nie jest to jednak efektywny sposób trenowania triathlonu, ponieważ często wiąże się z długim czasem przejścia pomiędzy trzema różnymi dyscyplinami. Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, trening mógłby być realizowany w pomieszczeniach, niezależnie od warunków atmosferycznych i klimatu.

 

Źródło: espacenet

Druga sekcja składa się z co najmniej z jednego: roweru treningowego, roweru spinningowego lub roweru umieszczonego na trenażerze lub rolce rowerowej. Wybór rowerów może zależeć np. od preferencji zawodnika i poziomu jego umiejętności obsługi roweru. Rolka rowerowa jest najtrudniejsza, ponieważ sportowiec musi utrzymać równowagę podczas jazdy na rowerze. Jako środek bezpieczeństwa, druga sekcja może również posiadać pręty zabezpieczające, najlepiej wykonane z aluminium, umieszczone przed i po przedniej stronie roweru, tak aby zapobiec spadnięciu sportowca z roweru.

Trzecia sekcja zawiera bieżnię, korzystnie z dźwiękochłonną warstwą podłogową, aby zneutralizować hałasy wytwarzane przez użytkowników w sekcji kolarskiej i biegowej.

 

Źródło: espacenet

Sekcja pierwsza – pływacka, składa się z basenu, w którym osoba pływająca używa pasa biodrowego wykonanego z neoprenu połączonego z dwoma elastycznymi pasami
z lateksowych rurek. Oba pasy są dodatkowo przymocowane do pojemnika z wodą tak, aby utrzymać pływaka w tym samym miejscu. Wydaje się, że zamiast pasa biodrowego, wygodniejsze byłoby zainstalowanie sztucznego prądu (tzw. przeciwprąd, sztuczna fala), aczkolwiek i tak ujawnione rozwiązanie jest niezwykle ciekawe.

Twórcy rozwiązania uważali, że instalacja takich rozwiązań w siłowniach, przyciągnęłaby rzesze amatorów sportu.

 

A może trening w metaverse?

Trening taki oferuje np. firma Peloton (R). Specjalnie zaprojektowana kamera, przenosi nasze ruchy na ekran aplikacji.

 

Źródło: zrzut ekranu z https://www.onepeloton.com/guide

Pośród praw zarejestrowanych na spółki Peleton znajdziemy nie tylko zarejestrowany znak towarowy słowny ale także wzór wspólnotowy przedstawiający graficzny układ ekranu podczas wykonywania ćwiczeń przez użytkownika:

 

Wzór wspólnotowy nr 009189962-0015

Źródło: EUIPO

Podsumowując, współczesne rozwiązania umożliwiają nam dbanie o zdrowie i kondycję niezależnie od warunków pogodowych, ani miejsca pobytu. Prawo własności przemysłowej jest obecne w każdym, nawet tym zakresie życia codziennego. Łączy się ze sportem i dostarcza jego amatorom coraz ciekawszych rozwiązań, a przedsiębiorcom i wynalazcom zapewnia bezpieczeństwo ich dorobku twórczego.

[1]Skrót opisu, US11291886B2 Virtual training environment for cycling and other athletic activities, tłumaczenie własne.

[2]Źródło: https://tricentre.pl/product-pol-3673-WAHOO-Rower-treningowy-KICKR-BIKE-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMI2NLN65Gy-wIVNBoGAB3xGgorEAQYAiABEgJXdPD_BwE

 

Nina Jankowska

Nina Jankowska jest rzecznikiem patentowym w dziale znaków towarowych i wzorów przemysłowych w kancelarii Patpol. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, obecnie studiuje prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Kontakt z autorką