Okres świąteczno-noworoczny to wyjątkowy czas zadumy i refleksji spędzany w gronie najbliższych. Przygotowując się do świętowania, podejmujemy starania, aby oprawa tych dni wyzwalała w nas uczucie radości, poczucie bezpieczeństwa i ciepło. W tym celu szczególnie skupiamy się na odświętnym udekorowaniu naszego otoczenia, domów, wybierając ozdoby, które będą cieszyć nasze oczy w tym świątecznym okresie.

W ferworze przygotowań zwykle nie myślimy o tym, że te wszystkie zarówno piękne, jak i użyteczne świąteczne przedmioty, którymi dekorujemy nasz dom są chronione prawami własności intelektualnej na rzecz ich producentów. Nic w tym niezwykłego, w końcu firmy produkujące świąteczne dekoracje poświęcają dużo energii, wysiłku i nakładów finansowych w stworzenie produktów, które cieszą nasze oczy w czasie Świąt.

Najbardziej popularne świąteczne produkty są często narażone na działania podmiotów trzecich chcących skorzystać z popularności osiągniętej przez taki produkt mimo, że nie włożyły żadnego wysiłku, ani nakładów finansowych w jego zaprojektowanie.  Ze względu na takie praktyki, przedsiębiorca tworzący unikalne produkty świąteczne powinien sięgać, i często sięga, po ochronę jaką może dać rejestracja wzoru przemysłowego.

Wzór przemysłowy to nowa, i posiadająca indywidualny charakter, postać produktu. Cechami produktu, które można chronić poprzez rejestrację wzoru przemysłowego są linie, kontury, kształt, kolorystyka, faktura czy ornamentacja.

Wzory przemysłowe chronią zatem wygląd zewnętrzny produktu. W praktyce oznacza to, że chroniony jest np. kształt bombki, czy jej ornamentacja.

Jakie wzory przemysłowe dla produktów świątecznych są najczęściej chronione? Oto klika przykładów zarejestrowanych wzorów przemysłowych dla tego typu produktów:

Stojaki na choinki:

 
Wzór wspólnotowy nr 000049440-0002Wzór wspólnotowy nr 004509958-0001

Źródło: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/

Bombki, ozdoby choinkowe:

Wzór wspólnotowy nr 001982158-0005Wzór wspólnotowy nr 004372340-0001


Źródło: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/

A także inne produkty świąteczne, czasem nawet dość zaskakujące:

Wzór wspólnotowy nr 001767062-0001
Źródło: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/

 

A to zaledwie kilka z przykładów produktów świątecznych chronionych prawami własności intelektualnej. Bo przecież poza wzorami przemysłowymi mamy jeszcze znaki towarowe czy patenty, jak na przykład patent nr EP3071418 udzielony na kalendarz adwentowy:

Źródło: https://worldwide.espacenet.com/

 

Jak widzicie własność intelektualna otacza nas wszędzie i zawsze, nawet przy wigilijnym stole:

Wzór wspólnotowy nr
001969452-0001
Wzór wspólnotowy nr
002102541-0001

Źródło: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/

***

Korzystając z okazji składam Wam najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!